Anket

Ösym'nin bu değişikliği hakkında ki görüşünüz nedir?

Doğru bir karar.
Gereksiz, daha önemli şeyler yapılabilirdi.
Doğru ancak yetersiz.
Geç kalınmış bir karar.

Gönderen Konu: Üniversite Başvurularında Değişiklik  (Okunma sayısı 1459 defa)

Anıl

  • Administrator
  • Üye
  • *****
  • İleti: 174
    • Profili Görüntüle
    • http://www.dgsli.com
Üniversite Başvurularında Değişiklik
« : 28 Aralık 2014, 17:50:15 »
Üniversite Başvurularında Değişiklik
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), üniversiteye giriş sistemi başvurularında adayların mağdur olmaması için yeniliğe gitti. Bu yıl ilk kez uygulanacak sistemle, adaylar artık önce başvurularını yapacak ardından sınav ücretini yatıracak.
 

Öğrenci seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) sürecinde daha önceki  yıllarda üniversite adayları, önce sınav ücretini yatırıyor, ardından  başvurularını tamamlıyordu. ÖSYM‘nin “sınav ücretini yatırmış olmanın başvurunun  tamamlandığı anlamına gelmediğine ilişkin uyarılarına” rağmen sayıları binleri  bulan bir çok aday, başvurularını tamamlamadığı için mağdur oluyordu.
ÖSYM bu mağduriyetlerin önüne geçmek için bu yıl ÖSYS başvuru  sürecinde yeniliğe gitti.
Aday el rehberine göre, adaylar bu yıl YGS için 5-19 Ocak’ta bir başvuru merkezi veya sınav koordinatörlüğüne  giderek kişisel bilgilerini ve sınava girmek istedikleri yer tercihlerini  bildirecek. Daha sonra başvuru ücretini 5-20 Ocak’ta anlaşmalı bankalar  aracılığıyla ya da www.osym.gov.tr adresindeki ödemeler sekmesinden yatırarak,  başvurularını tamamlayacak.
ÖSYS’ye başvuru yaptığı halde süresi içerisinde sınav ücretini yatırmayan adayların başvuruları tamamlanmamış olacağından işleme alınmayacak.
  Adayların, mağdur olmamaları için başvuru işlemlerini tamamlandıktan  sonra Aday işlemleri Sistemine girerek bilgilerinizi mutlaka kontrol etmesi  gerekiyor.
ÖSYM tarafından üniversiteye giriş sürecinde adayları bilgilendirmek  amacıyla hazırlanan Aday El Rehberi’nde, sınav öncesinden sınava, sınav  sonrasından sonuçların açıklanmasına kadar bir çok bilgi yer alıyor. Adaylar El  Rehberine ÖSYM’nin internet sitesinden ulaşabilecek.
Bu değişikliğin DGS’de de uygulanacağını umuyoruz.
kaynak: milliyet.com

Bunun hakkındaki fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.
Kaybettiğin zaman değil, vazgeçtiğin zaman kaybedersin.