Tercih nasıl yapılır? | 2020 DGS | Dikey Geçiş Sınavı | DGS Puan Hesaplama | DGS Tercih Robotu

Renk seçin:


Tercih nasıl yapılır?

Tercih nasıl yapılır?

TERCİH NASIL YAPILIR?

(MUTLAKA SONUNA KADAR OKUYUN)

ÖNEMLİ BİLGİLER:

1- 30 TERCİH HAKKIMIZ VAR. BU BİR AVANTAJDIR.

2- PUANINDAN DOLAYI TERCİH YAPMAK İSTEMEYEN OLUYOR, KESİNLİKLE TERCİHİNİZİ YAPIN. HATTA 30′UNU DA KULLANMANIZI TAVSİYE EDİYORUM.

3- SENEYE GİRMEYE DÜŞÜNENLER TERCİH YAPAR AMA YERLEŞEMEZLERSE ÖBP’LARI SENEYE DÜŞMEZ.

4- ANCAK KESİNLİKLE VE KESİNLİKLE OKUYACAĞIN, OKUYABİLECEĞİN BÖLÜMÜ, GİDEBİLECEĞİN ÜNİVERSİTELERİ YAZ. EĞER GİTMEZ İSEN VEYA GİDER VE ÖNEMLİ SEBEBİN OLMADAN BIRAKIR İSEN HEM SENEYE PUANIN DÜŞECEK, HEM DE ORAYA GİTMEK İSTEYİP SENİN YERLEŞMENDEN DOLAYI GİDEMEYEN ARKADAŞLARIN HAKKINI YEMİŞ OLACAKSINIZ Kİ BU ÇOK ÖNEMLİ. (KUL HAKKINA GİRER)

5- LİSTENDE SIRALAMA HATASI YAPSAN DA TERCİHİN İPTAL OLMAZ.

6- KENDİNDEN ÇOK ÇOK YÜKSEK PUANLI YERLERİ YAZABİLİRSİN.

7- 30 HAKKINI DA KULLANMAK ZORUNDA DEĞİLSİN.

8- TEK TERCİH VEYA AZ TERCİH YAPMANIN SANA ARTI FAYDASI YOK.

9- RAKİBİNLE OLAN TERCİH REKABETİNDE BİR ÜNİVERSİTEYİ İLK TERCİHE YAZMANIN SANA ARTI FAYDASI YOK.
(ÖZEL ÜNİLERDE %NİN ÜZERİNDEN ARTI BURS İNDİRİMİ YOKSA)

10- DÜŞÜK PUANLI (KÖTÜ SIRALAMALI) BİR TERCİHİ ÜST TARAFA, YÜKSEK PUANLI (İYİ SIRALAMALI) BİR TERCİHİ ALT TARAFA YAZABİLİRSİN. (ANCAK ARALARINDA ÇOK FAZLA PUAN VE SIRALAMA FARKI OLMAMASI GEREKİYOR Kİ ÖLÜ TERCİH OLMASIN)

11- SIRALAMAM DÜŞÜK; ORASI GELMEZ DEME, TERCİHLER SÜRPRİZLERE GEBEDİR. SIRALAMAM İYİ; ORASI KESİN GELİR DEME ALTERNATİF BÖLÜM VEYA ÜNİVERSİTELERİN OLSUN.

12- BENDEN İYİ SIRALAMALILARDAN DUYDUM ORAYA YAZACAKLARMIŞ, BANA GELMEZ DEME; BELKİ DE ONLAR DAHA ÜSTTEKİ TERCİHLERİNE YERLEŞECEKLERDİR.

13- GEÇEN SENE BU SIRALAMAYLA ALMIŞ; BENİMLE ÇOK FARK VAR DEME; BU SENE GİREN SAYISI %35 ORANINDA ARTTI VE AZ DA OLSA KONTENJANLAR ARTTI.

14- BENİM PUANIM: 261, ARKADAŞIMIN Kİ:260. A ÜNİVERSİTESİ X BÖLÜMÜNÜ BEN SON SIRAYA YAZDIM. ARKADAŞIM İLK SIRAYA. BİR KİŞİLİK YER KALMIŞSA ONA MI GELİR, BANA MI? TABİ Kİ SANA. (TABİ BAŞKA RAKİBİNİZ YOKSA)

A ÜNİVERSİTESİ X BÖLÜMÜ: 245 PUAN,
B ÜNİVERSİTESİ X BÖLÜMÜ: 243 PUAN
C ÜNİVERSİTESİ X BÖLÜMÜ: 255 PUAN
D ÜNİVERSİTESİ X BÖLÜM : 248 PUAN
E ÜNİVERSİTESİ X BÖLÜM: 257 PUAN

15- TERCİH LİSTESİ YAPILIRKEN ÖNCELİK SENİN İSTEĞİNDİR, YANİ OKUMAYI ÇOK İSTEDİĞİN ÜNİVERSİTE VE BÖLÜMDÜR. ANCAK ÇOK İSTİYORUM DİYİP A’YI ÜSTE YAZIP, C Yİ ALTA YAZMA. 10 PUAN FARK ÇOK FAZLA, ELBETTE TERCİHİN İPTAL OLMAZ. AMA ZATEN SANA A GELECEKSE C’Yİ ALTA YAZMANIN BİR ANLAMI YOK, A GELMEYECEKSE C HİÇ GELMEZ. BİR SENE İÇİN 10 PUAN OYNAMASI ÇOK ÇOK ZORDUR.

16- TERCİH LİSTESİ YAPILIRKEN B ÜSTE, D ALTA YAZILABİLİR (5 PUAN FARK VAR). ANCAK BUNU DA LİSTENDE SÜREKLİ YAPMAZSAN, 1-2 KERE YETERLİDİR. O DA B’Yİ D’DEN ÇOK DAHA FAZLA İSTİYORSAN YAPILABİLİR.YANİ 3-5 PUANLIK FARKLAR NORMALDİR.

17-TERCİH LİSTESİ YAPILIRKEN E’Yİ EN ÜSTE YAZDIN, C’Yİ ALTA. E ÜNİ. GELDİ DİYELİM. KEŞKE C GELSEYDİ DEMEYECEKSİN. BUNU DEME İHTİMALİN VARSA C’Yİ ÜSTE YAZ. (15.16.17. MADDELER SAYISAL MANTIK SORUSU GİBİ OLDU BIRAKALI 10-12 GÜN OLDU AMA ÖZLEMİŞİM DERS ANLATMAYI)

18- PUANIM VEYA SIRALAMAM O ÜNİVERSİTE VE BÖLÜME HAYDİ HAYDİ YETİYOR, KESİN Mİ? DİYELİM Kİ 5 KİŞİ ALIYOR. ÜNİVERSİTENİN BULUNDUĞU İLDEN BİR KAÇ KİŞİ YÜKSEK PUANLI AMA BAŞKA İLE GİDEMEME DURUMU VARSA ORAYI YAZIP YARISINI DOLDURABİLİR. VEYA YÜKSEK PUANLI AMA PUANINA GÜVENEMEYEN BİRİ SENİN İSTEDİĞİN YER KESİN GELİR DİYİP YAZIP DOLDURABİLİR. DGS TERCİHLERİ SÜPRİZLERE DOLUDUR.
BKZ. HEMŞİRELİK BÖLÜMÜ 2013 TABAN PUANLARI. EĞİTİM SEKTÖRÜNDE TÜRKİYE’NİN SAĞLIK DEVİ HACETTEPE, DİCLE’DEN FARK YEMİŞ.

19- İYİ Kİ 30 TERCİH HAKKIMIZ VAR. KÖTÜ SÜRPRİZLERLE KARŞILAŞMA ŞANSIMIZI ÇOK AZALTIYOR. ÇÜNKÜ DÜŞÜK PUANLILARI (KÖTÜ SIRALAMALILARI) DA,YÜKSEK PUANLILARI (İYİ SIRALAMALILARI) DA YAZABİLİRİZ. BÖYLECE İŞ SİZDEN ÇIKMIŞ OLUR.

20- PUANINIZ: 250 DİYELİM. TERCİH YAPARKEN PUAN KULLANACAKSANIZ 260 PUANLARDAN BAŞLAYIN, 240 PUANLARA KADAR İNİN. ANCAK HEDEF BÖLÜMÜN BİRDEN FAZLA, GİDEBİLECEĞİN İL ÇOK FAZLAYSA 5 PUAN YUKARIDAN, 7-8 PUAN AŞAĞIDAN YAZABİLİRSİN.

21- SIRALAMANIZ 7.000 DİYELİM. TERCİH YAPARKEN SIRALAMA KULLANACAKSANIZ (ÖNCE 0,8 İLE ÇARPIN Kİ 2014′E ÇEVİRİN, ÇÜNKÜ GİREN SAYISI %35 ARTTI) YANİ 2014′E GÖRE 5600.SIN. BUNA GÖRE EN ÜSTLERDEN 4000LERDEN BİR KAÇ YER YAZABİLİRSİN. SONRA 4000-4500LERDEN 3-5 ADET YAZARSIN. SONRA 4500-6000 ARASINDAN 10-12 ADET YAZARSIN. SON 10′A DA GARANTİYE ALMAK İÇİN 6000-9000 ARASI YAZABİLİRSİN.

22- LÜTFEN GİDECEĞİN, OKUYABİLECEĞİN BÖLÜMLERİ YAZ. SIRF OKUMAK İÇİN OKUMA, MİLLET SENİ OKUYOR BİLSİN DİYE OKUMA. SEVMEDİĞİN BÖLÜMÜ YAZMA, AİLENİN GÖNDER(E)MEYECEĞİ ÜNİVERSİTEYİ YAZMA. ÇEVREME, AKRABAMA, KOMŞUMA KAZANAMADIM DEMEYİM DİYE TERCİH YAPILMAZ.

23- HANGİ BÖLÜM İYİDİR YA DA BANA UYGUNDUR BİLMİYORUM DİYORSAN; http://e-ogrenme.iskur.gov.tr/oyscontent/Courses/Course162/

24- KILAVUZU BULAMADIM DİYORSAN:http://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2014/DGS/TABLO1YENiBASKi23052014.pdf

25- TERCİH LİSTESİ OLUŞTURURKEN DİKKAT EDİLECEK ŞEYLER
– 1. SIRALAMAN (PUANIN)
– 2. İSTEĞİN, RAHAT OKUYABİLECEĞİNE İNANCIN, OKURKEN HUZURUN
– 3. BÖLÜMÜN GELECEĞİ, İSTİHDAM ALANLARI
– 4. ÜNİVERSİTENİN İSMİ, GELECEKTE SANA KATACAKLARI
– 5. BÖLÜMLER-ÜNİLER ARASI SIRALAMA FARKI (UÇURUMLARDA SIRAYA DİKKAT)
– 6. KAÇINCI SINIFTAN BAŞLATTIĞI, MUAFİYET VERİLEN DERS SAYISI
– 7. HAZIRLIK SINIFININ VARLIĞI, EĞİTİM DİLİNİN TÜRKÇE VEYA İNGİLİZCE OLMASI
– 8. EĞİTİMİN ZORLUĞU, MEZUNLARIN, OKUYANLARIN GÖRÜŞLERİ
– 9. ÜCRET, MASRAF, YURT VE İLİN ÇEŞİTLİ İMKANLARI
– 10. AİLENİZİN RIZASI

26- TERCİHLER ÖNCESİ KILAVUZU ÇOK İYİ İNCELEYİN. MADDELERİ, ŞARTLARI İYİCE OKUYUN.

27- ÜNİVERSİTELERİN KAÇINCI SINIFTAN BAŞLATTIĞINI DA ÖĞRENMENİZ GEREKMEKTEDİR. YILDAN YILA, AYNI ÜNİVERSİTE İÇİNDE BÖLÜMDEN BÖLÜME DEĞİŞEN BU UYGULAMA İÇİN İLGİLİ ÜNİVERSİTELERİ TERCİHLERİ TESLİM ETMEDEN ÖNCE ARAYIN.

28- HOCAM BİR TERCİH LİSTESİ NASIL OLMALI?

HANİ MATEMATİK’TE İŞLEM SIRASI VAR YA ONUN GİBİ ANLATAYIM
* ÖNCE SANA GELMESİ ZOR OLAN AMA SENİN İSTEDİĞİN BÖLÜMLER
* ARDINDAN PUANINA (SIRALAMANA) UYGUN GİDEBİLECEĞİN İLLER, OKUYABİLECEĞİN BÖLÜMLER (ÖNCE 1. ÖĞRETİM SONRA 2. DURUMUNA GÖRE ÖNCE 2.)
* SONRA PUANINA (SIRALAMANA) UYGUN BURSLU ÖZELLER (ÖNCE SANA YAKIN İLLER SONRA SANA UZAK OLAN)
* ARDINDAN PUANININ ALTINDA KALAN DEVLETLER
* SONRA %50-%75 BURSLU TÜRKİYE ÖZEL ÜNİVERSİTELERİ
* SONRA %50-%75 BURSLU KIBRIS ÜNİLERİ
* EN SONA BURSSUZ ÜNİVERSİTELER

29- HOCAM TERCİH YAPARKEN PUAN MI ÖNEMLİ, SIRALAMA MI ÖNEMLİ? ÇOK ALDIĞIM BİR SORU BU.
BÜTÜN TÜRKİYE SIRALAMA ÖNEMLİ DİYOR. BEN DE ÖYLE DİYORUM AMA ONLARIN PENCERESİNDEN BAKMIYORUM. SIRALAMAYI BELİRLEYEN PUANLARDIR. PUANLAR SIRALAMALARI DOĞURUR. ŞİMDİ BAKINIZ BİR ÇOK YERDE BAZI ÇALIŞMALAR YAPILIYOR.

AYRICA DÜŞÜNÜN Kİ SIRALAMALAR HER SENE ÇOK OYNUYOR. PUANLARIN OYNAMASI SINAVIN ZORLUĞU İLE ALAKALIDIR, KATSAYI ÇARPANLARININ VE TABAN PUANLARININ DEĞİŞMESİ İLE İLGİLİDİR. BUNU BİR ŞEKİLDE SAYISAL ÇALIŞMALARLA VE İSTATİKSEL BİLGİLERLE HALLEDEBİLİYORUZ.

YA SIRALAMALAR İÇİN NE YAPABİLİYORUZ. GİREN SAYISI ARTIYOR, SIRALAMA DEĞİŞİYOR. KONTENJANLAR ARTIYOR SIRALAMALAR DEĞİŞİYOR. İNSANLARIN KEYİFLERİNE GÖRE DEĞİŞİYOR. AİLELERİN MADDİ DURUMLARINA GÖRE DEĞİŞİYOR. ADAYLARIN FESATLIĞINA GÖRE DEĞİŞİYOR.

AYRICA BİZİM BÖLÜMDEN ŞU KADAR KİŞİ GİREBİLİYOR DİYEN YOK, ÖNÜNDEKİLERİN HEPSİNİN NECİ OLDUĞUNU BİLEMİYORUZ. YAPILAN ÇALIŞMALAR GENELDE İLK 300-500′DE OLANLARA FAYDALI OLUYOR BU DA GÖRECELİ. ZATEN ORAYA BAKMASALAR DA TERCİHLERİNİ OKULLARIN TABAN PUANINA GÖRE YAPSALAR VE 30′UNU DA DOLDURSALAR ZATEN YERLEŞECEKLER. BU SINAVA GİREN VE SIRALAMALARI 5.000-20.000-40.000 OLANLAR DA VAR. ÖSYM’NİN KESİNLİKLE BAŞVURULAN MYO BÖLÜMLERİNE GÖRE SIRALAMA YAPMASI GEREKİYOR Kİ DAHA SAĞLIKLI OLSUN.

SON OLARAK LÜTFEN BİR ŞEYİ TEKRAR EDEYİM. OKUMAYACAĞINIZ, GİTMEYECEĞİNİZ BÖLÜMLERİ, ÜNİVERSİTELERİ YAZMAYIN. TERCİHLERİNİZİ İYİCE ARAŞTIRMADAN, KILAVUZU OKUMADAN YAPMAYINIZ. NE SENEYE ÖNLİSANS BAŞARI PUANINIZ DÜŞSÜN NE DE BİR ARKADAŞIMIZIN HAKKINI YİYELİM. BELKİ DE O ARKADAŞIMIZIN SON HAKKIYDI, EĞİTİME AYIRDIĞI TÜM BÜTÇEYİ TÜKETMİŞ OLAN BİR ARKADAŞIMIZIN HAYALLERİYLE, HEDEFLERİYLE OYNAMAYALIM. BU BİR KURAL DEĞİL SADECE BİR ABİ RİCASI.

AKLIMA VE SORULAR GELDİKÇE MADDE EKLEYECEĞİM ŞİMDİLİK BU KADAR.

HADİ ALLAH KOLAYLIK VERSİN.(alıntıdır)

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. kadir diyor ki:

  Bilgilendirme için teşekkürler. Tercihlerin ne zaman başlayacağı hakkında hiç bir bilgi sahibi değiliz. ÖSYM nin telefonu devamlı meşgul kimseye ulaşma imkanı yok. Her yıl olduğu gibi dgs adayları yine mağdur ediliyor. BİMER e şikayet başvurusunda bulunalım..

 2. şehmiran diyor ki:

  TEK KELİMEYLE KAZANMASAM BİLE,DGS REHBERLİK BÖLÜMÜNÜN BÖYLESİ BİR YOL GÖSTERİCİLİĞİNE HAYRAN KALDIM,ARKADAŞLARIN BU YORUMLARI GÖZDEN GEÇİRMELERİNİ TAVSİYE EDİYORUM.CANU GÖNÜLDEN HAYIRLI ÇALIŞMALAR.ALLAH HEPİMİZİN YARDIMCISI OLSUN.:)

 3. FATMA diyor ki:

  ÇOK TEŞEKKÜR EDERİZ HARİKA BİR AÇIKLAMA OLMUŞ İYİKİ YANIMIZDASINIZ İYİKİ VARSINIZ TEŞEKKÜRLER.

 4. yasin diyor ki:

  Şimdi 0.8 ile carptigimizda ki çıkan sıralama aslında geçen seneki siralamamiz mi oluyor yani ona göre mi düşünmemiz lazım ? Bu arada çok güzel anlatmışsiniz allah razı olsun sağolun

 5. cihan diyor ki:

  s.a. 2013 DGS başarı sıralamasını link olarak nerede bulabilirim ? Eğer sitenizde mevcut ise yayımlaya bilir misiniz ?

Yorum Yaz


Yukarı Çık