Tercih Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyim ? | 2020 DGS | Dikey Geçiş Sınavı | DGS Puan Hesaplama | DGS Tercih Robotu

Renk seçin:


Tercih Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyim ?

Tercih Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyim ?

Meslek yüksek okulu mezunları ve açıköğretim fakültesi önlisans bölümü mezunlarını ilgilendiren DGS (Dikey Geçiş Sınavı) sınavı 19 Temmuz tarihinde tüm Türkiyede sorunsuz bir şekilde gerçekleştir. Puanların açıklanmasından sonra sıra tercihlerin yapılmasına geldi. Sınav giren adaylar tercih kılavuzunun yayınlanmasını ve tercih tarihlerinin açıklanmasını bekliyor. Bu konuda daha resmi siteden bir açıklama yapılmadığını belirtelim. Yapıldığı zaman sitemizden bilgilendirmede bulunacağız.

Herkesin sorduğu merak ettiği sorulardan biri kaç tercih yapabilirim? 2012 DGS ile birlikte tercih hakkı 30’a çıkarıldı.2013 öncesinde 18 tercih hakkı vardı 2012’den sonra tercih sayısı 30 yükseltildi. Dolayısıyla tercih hakkınız 30 ve tercih yaparken gitmek istediğiniz yerler olacak şekilde yapın. Eğer gitmek istemediğiniz bir yer çıkar ve gitmezseniz seneye puanınızda kesinti olur. Bu nedenle iyi düşünmenizde yarar var.

Tercihlerinizi yaparken sadece bölümünüzle ilgili YÖK’ün belirlediği bölümleri tercih edebilirsiniz. Bölümünüzün dışındaki alakasız bölümleri tercih yapmayın ölü tercih olur. Kazanma ihtimaliniz yoktur.

Tercihlerinizi yaparken fikir vermesi açısından geçen seneki puanlara bakabilirsiniz ama asıl önemli olanın başarı sıralamaları olduğunu unutmayın. Başarı sıralamasına göre tercihlerinizi o doğrultuda yapın.

Maddi yönden yetersizseniz ikinci öğretim programlarını yazmamayı yada yazarsanız da kazandıktan sonra yüzdelik dilime girebilme şansınız varsa onu düşünerek yazınız.

Kılavuzdaki koşul ve açıklamaları dikkatli okuyun.

Gideceğiniz üniversitelerde zorunlu hazırlık okutuluyor mu, kaçıncı sınıftan başlatılıyor, eğitim dili hangi dili İngilizce mi gibi koşullar sonradan karşınıza çıkıp sizi şaşırtmasın. Forum sayfamızda bazı sizden gelen biligileri yazdık bu konu hakkında. Yeni bilgiler geldikçe güncellenecektir. Bakınız.

DGS tercihlerinizi sisteme girdikten sonra onay almayı unutmayın. Birçok arkadaş sisteme girdikten sonra onayı almadığından dolayı tercihleri vermemiş gözüküyor.

DGS tercih tarihleri hakkında kesin bir bilgi ÖSYM tarafından açıklanmasa da bu hafta içinde tercihlerin başlaması bekleniyor.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. muhammed diyor ki:

  Iyi günler tercih yapsam ve hic bir yer gelmez ise seneye tekrar girdigimde puanim dusermi.

  1. Admin Admin diyor ki:

   Tercih ettiğinizde hiçbir yer gelmediğinde düşmez. Ancak kazanıp gitmeyince düşer.

 2. Elifnur diyor ki:

  merhabalar, ben bölümler arası karar veremiyorum. Sizce iktisat mı çalışma ekonomisi mi iktisat daha zor ama çalışma alanı daha geniş diyorlar sizce hangisi daha iyidir ?

 3. Fatih diyor ki:

  bu sene puanlar düşer mi acaba 217 aldim ilitam düşünüyorum

Yorum Yaz


Yukarı Çık