DGS Tercihleri Başladı ! | 2020 DGS | Dikey Geçiş Sınavı | DGS Puan Hesaplama | DGS Tercih Robotu

Renk seçin:


Tercihler Başladı!

Tercihler Başladı!

Ösym tercihleri bugün saat 14:55 itibari ile başlattı. Tercih işlemleri 21-26 Ağustos 2014 tarihleri arasında ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden yapılacak. Adaylar tercihlerini, TC Kimlik Numaraları ve şifrelerini kullanarak bireysel olarak internet aracılığıyla yapacaklardır. 

5 günlük bir süre var ve bu süreyi iyi değerlendirmeniz lazım. Sizler için hazırladığımız tercih yazılarını mutlaka okuyun. Üniversite tanıtımları ile mutlaka tercih edeceğiniz okulların koşullarına,şehirin öğrenciye yaklaşımına kadar her türlü bilgi mevcut.

Sizlerden gelen bazı sorulara’da kısaca cevap verecek olursak;

  • Yeni kılavuzda yeni puanlar ve sıralamalar neden yok?

Puanlar ve sıralamalar 2013 DGS’nin kılavuzunda alacaksınız. 2013’de de 2012 DGS’den alındı. Kısacası 2014 sıralamalarını siz belirleyeceksiniz. 

  •  Yeni yayınlanan kılavuzun amacı nedir?

Değişen kontenjan ve koşullar hakkında sizlere bilgi vermek.

  • Tercihlerim sonucunda yerleşeceğime eminim. Ne gibi evraklar gerekmektedir? Şimdiden toplamalı mıyım?

Evet arkadaşlar bu belgeleri şimdiden toplamalısınız. Zaman az olduğundan herhangi bir mağduriyet yaşamamak adına eliniz hazır bulundurmanızda fayda var.Her üniversitenin ayrı bistediği belgeler olabilir. Bunları kazandığınız üniversitenin sitesinden bakabilirsiniz. Bunların dığında sizlere gerekli belgeleri maddeler şekilde  sıralıyacağız.

  1. Transkript belgesi. Notlarınızı ve başarı durumunuzu gösteren belgedir. Öğrenci işlerinden ve myo müdürlüklerinden verilmektedir.
  2. Onaylı Ders içeriği. Bu belge kazanacağınız okulda sizleri derslerden muaf etmek ve kaçıncı sınıftan başlayacağınızı belirlemek için çok önemlidir. Mutlaka onaylı olması gerekmektedir. Üstünde isim yazmadığından başkası da sizin alabilir. Öğrenci işleri vermektedir. İnternetten alsanız bile bu belgeyi onaylatmanız lazım. Transkript belgesi be bu belge ayrı belgelerdir. Karıştırılmaması lazım. Birisinde notlarınız ve isminiz yazarken, diğerinde ise o derste işlenen konular yazar ve genel bir belgedir.  Aöf öğrencileri, kayıtlı bulunduğu AÖF bürolarından temin edebilirler.
  3. Diploma ve ya Çıkış belgesi. Yeni mezunlar için diplomalar hemen hazır olmayabiliyor. Sizin kazandığınızda kendi üniversitenize başvuruda bulunup kazandığınız belirtirseniz ona göre çabuk hazırlayabiliyor bazı üniversiteler. Diplomanın mutlaka aslı olması gerekmektedir. Onaylı fotokopisi kabul edilemez.(AÖF hariç) Diğer durumda diplomayı alamadığınız zaman ise Çıkış belgesi alabilirsiniz. Staj yapmadan bu belgeleri alamazsınız , şartlı kayıt olabilirsiniz. Şartlı kayıt hakkında bilgi almak için sayfamızdaki Soru/cevap kısmına bakabilirsiniz.
  4. DGS sonuç belgesi. Gerekli değil ama yanınızda bulunsun.
  5. Lise diploması. Örgün 2 üniversiteye kayıt yapmayı engellemek için alınıyor. Bazı üniversiteler dgsli ‘den  istemiyor.
  6. Ön Kayıt Formu. Her üniversitede olmayabilior. Kazandığınız üniversitenin internet sitesinden indirerek doldurabilirsiniz. Kayıt zamanı istenir. Ama dediğim gibi her üniversitede olmuyor.
  7. Askerlik Tecil belgesi. Mezun olanlar  2 yıl tecil hakkına sahiptir.. Eğer bunu da doldurmuş iseniz DGS sonuç belgesi ile Tecil ettirip bu belgeyi  alabilirsiniz.  1993-1994-1995 ve daha sonraki yıllarda doğmuş adaylardan bu belge istenmemektedir.

 

Tercihlerde sizlere yardımcı olacak Gerekli linkler:

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık